به گزارش «سایت تخصصی ایسفا» به نقل از «حامی جو»، یکی از بزرگترین دغدغه کسانی که تحصیلات و تخصص ساخت فیلم کوتاه دارند، پیدا کردن اسپانسر برای ساخت فیلمشان است. حتی فیلم های سینمایی هم تلاش زیادی برای جذب اسپانسر انجام می دهند و گاهی اوقاتمجبورند دقایقی نه چندان کوتاهی از فیلم را به تبلیغ اسپانسرشان اختصاص بدهند که به تازگی صدای هواداران سینما را هم درآورده است.

 

فیلم های سفارشی و بدون تماشاگر

بعضی از کارگردانان و فیلم‌سازان برای به دست آوردن هزینه فیلم‌هایشان، به ساخت فیلم‌های سفارشی روی می آورند. یعنی فیلم‌هایی که برای سازمان ها و کمپین های رسانه ای ساخته می شوند. این فیلم ها صرفاً برای تامین هزینه ساخته می شوند و به دلیل کارکردی که دارند، نمایش زیادی در سطح جامعه نداشته و حتی نام فیلمساز در آن کمترین اهمیت را دارد. روش دیگری هم که برای جذب اسپانسر به وجود آمده و نارضایتی های زیادی ایجاد کرده، بازیگر اسپانسر است. یعنی این که به دنبال بازیگرانی هستند که خودشان بتوانند برای پروژه فیلم کوتاه یا تله فیلم، اسپانسر جذب کنند. اما اینها هیچ کدام روش‌های مناسبی برای جذب سرمایه نیستند. اسپانسرها نیز از آن جا که احتمال دیده شدن فیلم ها را کم می بینند، ترجیح می دهند که روی فیلم های کوتاه سرمایه گذاری نکنند.

 

کراودفاندینگ جایگزین اسپانسر برای فیلم کوتاه

یکی از تازه ترین روش هایی که توانسته جایگزین مناسبی برای ساخت فیلم کوتاه باشد، کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی است. گواه این مطلب، شش فیلم کوتاهی است که توانسته اند سرمایه شان را از طریق سایت حامی جو جذب کنند. کیک استارتر و ایندی گوگو به عنوان اولین سایت هایی که در این حوزه کار کرده اند نیز در این زمینه موفق بوده اند و کارگردانان و فیلمسازان زیادی توانسته اند سرمایه مورد نیازشان را از طریق این دو سایت، جذب کنند. در این روش، نه تنها خود فیلم و نام آن شناخته می شود، بلکه می توانید از جذاب و خلاقانه بودن ایده نیز استفاده کنید. همچنین می توانید با کسانی که می توانند در پروژه شما مشارکت کنند و ایده فیلم شما را روی سایت می بینند، ارتباط برقرار کنید.
روش کار کراودفاندینگ، خیریه نیست و حامیان در قبال حمایت مالی ای که از پروژه ها انجام می دهند، پاداش دریافت می کنند. این پاداش توسط صاحب پروژه و با توجه به شرایط فیلم یا کارگردان تعیین می شود.