برگزیدگان سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند. هیات داوران ایسفا فیلم داستانی وال ها و فیلم تجربی خودم را می کشم و تو مقصری را برگزیده کردند و تماشاگران هم با آرای خود فیلم دختری در میان اتاق را انتخاب کردند. لازم به یادآوری است که امسال جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را انجمن فیلم کوتاه ایران با کمک اعضای خود برگزار کرده است.
به گزارش سایت تخصصی ایسفا، در مراسم پایانی جشنواره سی و سوم که عصر دوشنبه ۲۴ آبان در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، برترین های این جشنواره در بخش های مسابقه ملی و بین الملل معرفی شدند.
رئیس سازمان سینمایی در این مراسم که دوشنبه (۲۴ آبان) در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد،خطاب به فیلمسازان جوان گفت: انگیزههایی که دارید و فیلمهای خوبی که در جشنواره دارید مایه امید و انگیزه است برای کسانی که دوست دارند به شما خدمت کنند.
حجتالله ایوبی افزود: انجمن سینمای جوانان و این جشنواره برای من لابهلای کارها و گرفتاریهای روزمره برای کار کردن برای شما پیامی پرانرژی دارد. از دستاندرکاران انجمن که با علاقه و انگیزه و کسانی که برای برگزاری جشنواره تلاش کردند تشکر ویژه دارم و از حضور دو نماینده مجلس آقایان پژمانفر و جعفرپور نیز که در میان این همه مشغله به این مراسم آمدند سپاسگزارم و امیدوارم در آینده بتوانیم با همکاری مجلس و کمیسیون فرهنگی گامهای مثبتی در عرصه فرهنگ برداریم.
اصغر فرهادی نیز که در جوانی عضو انجمن سینمای جوانان ایران بوده در این مراسم «نشان عباس کیارستمی» را دریافت کرد اما به دلیل غیبت او بابک کریمی از جانب این فیلمساز این نشان را دریافت کرد.
فرهادی که این روزها برای ساخت فیلم جدیدش در اسپانیا به سر میبرد، در پیامی صوتی اظهار کرد: از شما بخاطر اهدای این نشان تشکر میکنم، مخصوصاً که نام کیارستمی نازنین را برخود دارد. این نشان برای من یادآور دورانی است که با امکانات محدود و با سختی فیلم کوتاه میساختم. امیدوارم علاقهمندان و فیلمسازان ما در عرصهی فیلم کوتاه قدر این دوران پر از شور و هیجانرا بدانند و در کارشان موفق باشند.
تقدیر از مریم بوبانی، مصطفی آلاحمد، هوشنگ میرزایی و مجید برزگر بخش دیگر این مراسم بود.
هوشنگ میرزایی پس از دریافت لوح تقدیر جشنواره با بیان اینکه همه فارغالتحصیلان سینما مانند من مدیون تعالیم سینمایی و تجربیات زندهیاد عباس کیارستمی هستیم اظهار کرد: من فارغالتحصیل دانشکده سینما هستم و از سال ۶۸ عضو انجمن سینمای جوانان بودم. آثار من در مطرحترین جشنوارههای فیلمهای کوتاه و مستند دنیا حاضر بوده و جوایز متعددی کسب کردهام اما از سال ۶۸ تا امشب دیده نشده بودم و تعجب میکردم که چرا گوشی و چشمی نیست که مرا بشنود و ببیند.
میرزایی ادامه داد: من حدود ۵۰۰ صفحه رزومه به دبیر جشنواره ارائه دادم و ایشان تأسف خورد که تا به حال دیده نشدهام و ممنونم که ایشان بالاخره مرا دید. مدعی هستم که فیلمهای مستند من در جامعه تغییر ایجاد کرده است. برای نمونه فیلم «چیزی شبیه چشمهایم» که درباره یک کودک نابینای قربانی انفجار مین بود که پس از ساخت آن فیلم و نمایش در جشنوارههای بینالمللی، زندگی آن کودک دگرگون شد و امروز دانشجوی مدیریت دانشگاه تهران است.
مجید برزگر، کارگردان سینما و تهیهکننده فیلمهای کوتاه که در این جشنواره با دو فیلم «والها» و «هنوز نه» حضور داشت پس از دریافت لوح تقدیر خود گفت: خوشحالم که این دو فیلم امشب درخشیدند و از این که سهم کوچکی در این آثار داشتم خرسندم. در روزهای گذشته شنیدم که آرش رصافی ممکن است از انجمن سینمای جوانان برود. به سهم خودم به آقای ایوبی و فرخندهکیش هشدار میدهم که اگر در جشنواره امسال شادابی و نشاط وجود داشت به خاطر دوستی او با فیلم کوتاه است پس نباید اجازه چنین اتفاقی را بدهید.
مصطفی آلاحمد نیز پس از دریافت لوح تقدیرش به تمجید از فعالیتهای محمد آفریده پرداخت و دربارهی او گفت: آقای آفریده همیشه تحمل اندیشه مخالف را دارد و میگوید این حرفها هم باید زده شود. من با هر فیلمسازی که حرف زدهام از محمد آفریده به نیکی یاد کرده و باید از او خواهش کنیم در عرصه فیلم کوتاه حضور داشته
باشد. عرصه فیلم کوتاه باید از مجادلات سیاسی به دور باشد و همه به رشد آن کمک کنند.
مریم بوبانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون نیز که بیش از ۳۰ فیلم کوتاه در کارنامه هنری خود دارد نیز پس از تجلیل و دریافت لوح تقدیرش گفت: خوشحالم که سینمای جان از یک آدم سالخورده قدردانی کرد. در این سالها کار کوتاه را با اشتیاق دنبال کردم چون فکر میکنم در این حوزه خلاقیت و جسارت بیشتری وجود دارد و من هم عاشق این دو هستم.
از نکات جالب این مراسم هم قدردانی پیدرپی فیلمسازان جوان انجمن از آرش رصافی بود که از حمایتهای این مسئول انجمن سینمای جوانان ایران ابراز خرسندی و قدردانی میکردند و حاضران سالن هم با تشویقهای خود از او حمایت میکردند.
دبیر سیوسومین جشنوارهی بینالمللی فیلم کوتاه تهران نیز در این مراسم با ارائهی گزارشی از روزهای برگزاری جشنواره و برنامههای آن، گفت: در بخش ملی حجم ۲۴ فیلم مستند، ۶۵ فیلم داستانی، ۲۱ فیلم تجربی و ۲۸ اثر انیمیشن در جشنواره حاضر بودند و این جشنواره با محوریت شهدای جنگ تحمیلی و مدافعان حرم، محیط زیست و توسعه پایدار، پیوند میان دانشجویان و سینما، توجه به ادبیات در نگارش فیلمنامه، رویکرد عمیق و معناگرا به اصول راستین اسلام، عدالت و شجاعت در پرداخت بدیع و هنرمندانه کار خود را آغاز کرد.
فرید فرخندهکیش افزود: در بخش فیلمهای بینالملل نیز ۱۰۸ فیلم از ۳۵ کشور جهان در جشنواره پذیرفته شد که از این میان ۸ فیلم به ایران تعلق داشت و در قالبهای داستانی، مستند، انیمیشن، و ویدیوآرت در بخشهای مختلف رقابت کردند.
فرخندهکیش با اشاره به برگزاری شبهای موضوعی در جشنواره، محیط زیست، کتاب و کتابخوانی، اسلام و صلح جهانی، بزرگداشت عباس کیارستمی، دانشجویان سینماو شاهدان سینما را از موضوعات برجسته این شبها عنوان کرد و ادامه داد: برای نخستین بار در بخش جنبی این دوره از جشنواره همایش بینالمللی مطالعات فیلم کوتاه تهران برگزار شد که در آن ۳۱ مقاله از از کشورهای مختلف جهان انتخاب و ارائه شد.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران با بیان اینکه در این جشنواره نشستهای تخصصی با موضوعات زیبایی شناسی صدا، ساختار فیلم کوتاه، موسیقی فیلم، تیتراژ در فیلم کوتاه، کارگاه فیلمنامهنویسی فرهاد توحیدی و… برگزار شد، ادامه داد: شب بزرگداشت عباس کیارستمی از دیگر برنامههای این جشنواره بود که با استقبال کمنظیر مخاطبان روبه رو شد. در این شب ۱۷ فیلم یکدقیقهای از شاگردان کیارستمی با محوریت این کارگردان فقید و فیلم «دقیقه ۷۶ و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی» ساختهی سیفالله صمدیان به نمایش درآمد.
فرید فرخندهکیش در پایان نیز گفت: از فردا به فکر آیندهای بهتر با تلاش بیشتر خواهیم بود و انشاءالله جشنواره سیوچهارم در مراتب بالاتر برگزار شود.
برگزیدگان این جشنواره عبارتند از:
بخش مسابقه بین الملل
بر اساس رای هیات داوران بخش مسابقه بین الملل متشکل از خسرو سینایی از ایران، ژولیت دورت از بلژیک، یوکا-پکا لاکسو از فنلاند، شوبرا گوپتا از هندوستان و آنا هنکل-دونرسمارک از آلمان، برگزیدگان به این شرح معرفی شدند:
جایزه ویژه هیأت داوران بخش بینالملل
جایزه ویژه هیأت داوران بین الملل در بخش آسیا اهدا میشود به خین وارسو (Khin Warso) برای فیلم «لوح سنگی» (Slate) از کشور میانمار
جایزه ویژه هیأت داوران بینالملل اهدا میشود به النورا اسمونالیوا (Elnura Osmonalieva) برای فیلم «سعیده» (Seide) از کشور قرقیزستان
جایزه ویژه هیأت داوران بینالملل اهدا میشود به گرهارد فونک (Gerhard Funk) برای فیلم «ثمر» (Fruit) از کشور آلمان
جایزه بهترین فیلم آسیا
جایزه بهترین فیلم آسیا شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰۰۰یورو اهدا میشود به شوجی تویاما (Toyama Shoji) برای فیلم «پروانه در زمستان» (Winters Butterfly) از کشور ژاپن
جایزه بهترین فیلم اسلام و صلح جهانی
جایزه بهترین فیلم اسلام و صلح جهانی شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰۰۰ یورو اهدا میشود به امیر هنرمند (Amir Honarmand) برای فیلم «رقاصک» (The Balance Wheel) از کشور ایران
همچنین در این بخش هیأت داوران با اهدای دیپلم از فیلم «گذشته» (Its Back Then) به کارگردانی «وثاب الصگر» (Wathab al-sigar) از کشور عراق تقدیر به عمل میآید.
جایزه بهترین کارگردانی فیلم تجربی
جایزه بهترین کارگردانی فیلم تجربی شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰۰۰ یورو اهدا میشود به پیم زویر (Pim Zwier) برای فیلم «آنها ما را دشمن مینامند» (They Call Us The Enemy) از کشور هلند
جایزه بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی
جایزه بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰۰۰ یورو اهدا میشود به دلفین پری-ما (Delphine Priet-Maheo) برای فیلم «میهمان ناخوانده» (Joint-Tenants) از کشور فرانسه
جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند
جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰۰۰ یورو اهدا میشود به هواکینگ ژین (Huaqing Jin) برای فیلم «دختر تبتی» (TheTibetan Girl) از کشور چین
جایزه بهترین کارگردانی فیلم داستانی
جایزه بهترین کارگردانی فیلم داستانی شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰۰۰ یورو اهدا میشود به بزیل وویمن (Basile Vuillemin) برای فیلم «سرانگشتان» (Du Bout Des Doigts) از کشور بلژیک
جایزه بزرگ بخش بینالملل
جایزه بزرگ بخش بینالملل شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۶۰۰۰ یورو اهدا میشود به آرین وزیردفتری (Arian Vazirdaftari) برای فیلم «هنوز نه» (Not Yet) از کشور ایران
بخش مسابقه سینمای ایران
بر اساس رای هیات داوران بخش مسابقه سینمای ایران متشکل از اکبر عالمی، محمدرضا هنرمند، رضا میرکریمی، محسن امیر یوسفی و داود خیام، برگزیدگان به این شرح معرفی شدند:
بهترین فیلم با موضوع «ایمان و امید»
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال مشترکا اهدا می شود به امید شمس و پوریا پیشوایی برای فیلم داستانی «گذر » از کرج و نازنین سبحان سربندی برای فیلم انیمیشن «سایه ای که نور شد» از تهران
بهترین فیلم با موضوع «محیط زیست»
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به علیرضا دهقان برای فیلم مستند «اوسیا» از یزد
بهترین فیلمنامه اقتباسی
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به اسما ابراهیم زادگان برای فیلم داستانی«حفره مشترک» از تهران
بهترین تحقیق و پژوهش برای فیلم مستند
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به آریان عطارپور برای فیلم «چغامیش» از تهران
بهترین صدای فیلم
از میان ۶ نامزد دریافت جایزه:
- رشید دانشمند و زهره علی اکبری برای فیلم «نسبت خونی»
- ﺭﺍﻣﻴﻦ ﺍﺑﻮاﻟﺼﺪﻕ برای فیلم «تناوب»
- ﺳﺎﺳﺎﻥ ﮐﺎﻭﻩ و ﯾﻮﻧﺲ ﺍﺳﮑﻨﺪﺭی برای فیلم «اشیا گمشده»
- ﻋﻠﯽ ﻗﺎﺳﻤﯽ و ﻣﺤﻤﺪ ﻣﻬﺪی ﺟﻮﺍﻫﺮی ﺯﺍﺩﻩ برای فیلم ” گذر “
- ﻣﺮﺗﻀﯽ ﺍﺻﻼﻥ ﺯﺍﺩﻩ و ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ ﻋﻠﻮﯾﺎﻥ برای فیلم «ملاقات شیشه ای»
- ﻣﺤﻤﻮﺩ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ و ﺟﻮﺍﺩ ﻏﻼﻣﺮﺿﺎﯾﯽ برای فیلم «وال ها»
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به ﺭﺍﻣﻴﻦ ﺍﺑﻮاﻟﺼﺪﻕ برای فیلم داستانی «تناوب» از تهران
بهترین تدوین
از میان ۶ نامزد دریافت جایزه:
- ﭘﻮﯾﺎﻥ ﺷﻌﻠﻪ ﻭﺭ برای فیلم «اشیا گمشده»
- مهدی حسینی وند برای فیلم «ملاقات شیشه ای»
- ﻣﺤﻤﺪ ﺍﺳﻤﺎﻋﻴﻠﯽ برای فیلم »عملیات ۷۴۷ »
- ﭘﻮﯾﺎﻥ ﺷﻌﻠﻪ ﻭﺭ برای فیلم «روتوش»
- ﻓﺮﻧﺎﺯ ﺭﻭﺷﻨﺎﯾﯽ برای فیلم «سیاه سرفه»
- ﺣﺴﻴﻦ ﺑﺮﺍﺗﯽ برای فیلم «لام تا کام»
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به پویان شعله ور برای فیلم های «اشیا گمشده» و «روتوش» از تهران
بهترین تصویربرداری
از میان ۶ نامزد دریافت جایزه:
- ﻣﺴﻌﻮﺩ ﺍﻣﻴﻨﯽ ﺗﻴﺮﺍﻧﯽ برای فیلم «اکسیدان»
- ﺣﺎﻣﺪ ﺣﺴﻴﻨﯽ ﺳﻨﮕﺮی برای فیلم «وال ها»
- ﺳﻴﻨﺎ ﮐﺮﻣﺎﻧﯽ ﺯﺍﺩﻩ برای فیلم «حفره مشترک»
- ﺍﺣﺴﺎﻥ ﺩﺍﺩﺭﺱ برای فیلم «آز»
- ﺁﺭﺵ صادقی برای فیلم «ملاقات»
- پوریا پیشوایی برای فیلم «گذر»
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به ﺳﻴﻨﺎ ﮐﺮﻣﺎﻧﯽ ﺯﺍﺩﻩ برای فیلم «حفره مشترک» از تهران
متحرک سازی در آثار پویانمایی
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به ﻣﺮﯾﻢ ﺧﻠﻴﻞ ﺯﺍﺩﻩ برای فیلم «مثل یک پروانه روی یک قلب» از تهران
بهترین فیلمنامه
از میان ۱۰ نامزد دریافت جایزه:
- ﺍﻣﻴﺮ ﻏﻼﻣﯽ برای فیلم «ساختمان شماره ۱۳ »
- آﺭﻣﺎﻥ ﺧﻮﺍﻧﺴﺎﺭﯾﺎﻥ برای فیلم »قرص برنج«
- ﺩﺍﻭﺩ ﺭﺿﺎﺋﯽ برای فیلم «ضد آب»
- ﺑﻬﻨﺎﻡ ﻋﺎﺑﺪی و ﺣﺎﻣﺪ ﺣﺴﻴﻨﯽ ﺳﻨﮕﺮی برای فیلم «وال ها»
- ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﺑﺪﻯ برای فیلم «پیشخدمت»
- ﮐﺎﻭﻩ ﻣﻈﺎﻫﺮی برای فیلم «روتوش»
- ﺣﺎﻣﺪ ﻧﺠﺎﺑﺖ برای فیلم «اشیا گمشده»
- ﺣﺴﻴﻦ ﺍﻣﻴﺮی ﺩﻭﻣﺎﺭی، ﭘﺪﺭﺍﻡ ﭘﻮﺭﺍﻣﻴﺮی و ﻣﺤﻤﺪ ﺩﺍﻭﺩی برای فیلم «نسبت خونی»
- ﻋﻠﯽ ﺧﻮﺷﺪﻭﻧﯽ ﻓﺮﺍﻫﺎﻧﯽ برای فیلم «تناوب»
- ﮐﻤﺎﻝ ﭘﺮﻧﺎک برای فیلم «هستی»
تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به ﺣﺴﻴﻦ ﺍﻣﻴﺮی ﺩﻭﻣﺎﺭی، ﭘﺪﺭﺍﻡ ﭘﻮﺭﺍﻣﻴﺮی و ﻣﺤﻤﺪ ﺩﺍﻭﺩی برای فیلم «نسبت خونی» از کرمان
بهترین فیلم تجربی
از میان ۴ نامزد دریافت جایزه:
- کریم عظیمی برای فیلم «۹۹۹۹۹۹۹۹۹ »
- علی اکبر محمدخانی برای فیلم «خودم را می کشم و تو مقصری»
- قصیده گلمکانی برای فیلم «مراقبت از ژوناس»
- عطا مجابی برای فیلم «مردی که اینجا نبود»
دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به کریم عظیمی برای فیلم «۹۹۹۹۹۹۹۹۹ »
بهترین فیلم پویانمایی
از میان ۶ نامزد دریافت جایزه:
- سمانه شجاعی برای فیلم «اکتسابات انتسابی»
- سید مسلم طباطبایی برای فیلم «لایت سایت»
- فرنوش عابدی برای فیلم «پیشخدمت»
- میرتوحید رضوی برای فیلم «باران من»
- مریم خلیل زاده برای فیلم «مثل یک پروانه روی یک قلب»
- مهدی خرمیان برای فیلم «سوزن بان»
تندیس جشنواره و مبلغ ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به فرنوش عابدی برای فیلم «پیشخدمت» از تهران
دیپلم افتخار و مبلغ ۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به مهدی خرمیان برای فیلم «سوزن بان» از تهران
بهترین کارگردانی در بخش فیلم مستند
از میان ۵ نامزد دریافت جایزه:
- مهدی حیدری فیلم «ده، چهار و نیم، سه و نیم»
- ابوالفضل توکلی برای فیلم «آقا جلال و مستر رابرت»
- حمید جعفری برای فیلم «برد»
- ماهان خمامی پور برای فیلم «بهتر از زندگی»
- علیرضا دهقان برای فیلم «اوسیا»
تندیس جشنواره و مبلغ ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به مهدی حیدری برای فیلم «ده، چهار و نیم، سه و نیم» از آمل
بهترین کارگردانی در بخش فیلم داستانی
از میان ۱۰ نامزد دریافت جایزه:
- امیرحسین کرمی برای فیلم «قرص برنج»
- بهنام عابدی برای فیلم «وال ها»
- ﭘﺪﺭﺍﻡ ﭘﻮﺭﺍﻣﻴﺮی و ﺣﺴﻴﻦ ﺍﻣﻴﺮی ﺩﻭﻣﺎﺭی برای فیلم «نسبت خونی»
- حامد نجابت برای فیلم «اشیا گمشده»
- علی خوشدونی فراهانی برای فیلم «تناوب»
- کاوه مظاهری برای فیلم «روتوش»
- داود رضائی برای فیلم «ضد آب»
- کمال پرناک برای فیلم «هستی»
- پوریا پیشوایی و امید شمس برای فیلم «گذر»
- یوسف حاتمی کیا برای فیلم «ملاقات شیشه ای»
تندیس جشنواره و مبلغ ۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به حامد نجابت برای فیلم «اشیا گمشده» از تهران
بهترین بازیگری مرد
از میان ۶ نامزد دریافت جایزه:
– عباس اصنافی برای فیلم «اشیا گمشده»
– آرمان خوانساریان برای فیلم «سبز کله غازی»
– هادی حجازی فر برای فیلم «نسبت خونی»
– توماج دانش بهزادی برای فیلم «کشند»
– سیامک احصایی برای فیلم «عملیات ۷۴۷»
– فرید سجادیحسینی برای فیلم «نسبت خونی»
دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به فرید سجادیحسینی برای فیلم «نسبت خونی»
بهترین بازیگری زن
از میان ۶ نامزد دریافت جایزه:
- شبنم مقدمی برای فیلم «سیاه سرفه»
– ندا جبراییلی برای فیلم «قرص برنج»
– مهری آلآقا برای فیلم «کشند»
– سونیا سنجری برای فیلم «روتوش»
– مینو شریفی پور برای فیلم «آیینه های پریده رنگ»
– سارا بهرامی برای فیلم «تو فقط مادر من باش»
دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به سونیا سنجری برای فیلم «روتوش»
جایزه ویژه هیأت داوران
دیپلم افتخار و مبلغ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به مهدی آقاجانی برای استفاده خلاقانه کارگردان از جلوه های ویژه کامپیوتری در فیلم داستانی «درپیکر»
جایزه بهترین فیلم در بخش سینمای ایران
تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال مشترکا اهدا می شود به اسما ابراهیم زاده گان برای فیلم «حفره مشترک» از تهران و علی خوشدونی فراهانی برای فیلم «تناوب» از تهران
جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران
تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به کریم لک زاده برای فیلم «دختری در میان اتاق»
جایزه بخش استعدادیابی
دیپلم افتخار و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می شود به آرمان خوانساریان برای فیلم داستانی «سبز کله غازی»
دیپلم افتخار و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می شود به کریم امینی برای فیلم داستانی «چلیپا»
دیپلم افتخار و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می شود به کمال پرناک برای فیلم داستانی «هستی»
دیپلم افتخار و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می شود به آرین وزیردفتری برای فیلم داستانی «هنوز نه»
دیپلم افتخار و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می شود به کتایون پرمر برای فیلم داستانی «کشند»
بخش جنبی کتاب و سینما
از میان ۶ نامزد دریافت جایزه:
- «اکسیدان» ساخته عباس نظام دوست
- «آثار عجم» ساخته حسن نقاشی
- «به آینه نگاه نکن» ساخته فرهاد غلامیان
- «حساسیت فصلی» ساخته سعید وکیلی
- «حفره مشترک» ساخته اسما ابراهیمزادگان
- «نیستان» ساخته ابراهیم ایرجزاد
تندیس هفته کتاب، لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال بعنوان نفر اول اهدا می شود به حسن نقاشی برای فیلم «آثار عجم» (این فیلم نگاه ویژه ای دارد به کتاب آثار عجم یا شیراز نامه اثر فرصتالدوله شیرازی که اولین نسخه آن در سال ۱۳۱۴ به چاپ رسیده است.)
جایزه بخش آسیفا ایران
لوح افتخار و مبلغ ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به سحر طرزی برای فیلم «لحظات کاغذی»
لوح افتخار و مبلغ ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به مقداد اخوان برای فیلم «زمین روباه»
لوح افتخار و مبلغ ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به کاوه سیستانی برای فیلم «ماهی قرمز»
بهترین فیلم کوتاه از نگاه «سینمای هنر و تجربه»
ازمیان ۷ نامزد دریافت جایزه:
- «پیشخدمت» ساخته فرنوش عابدی
- «درپیکر» ساخته مهدی آقاجانی
- «روتوش» ساخته کاوه مظاهری
- «حفره مشترک» ساخته اسما ابراهیم زادگان
- «مرگ موقتی زنبورها» ساخته مریم فیروزی
- «هستی» ساخته کمال پرناک
- «هنوز نه» ساخته آرین وزیردفتری
تندیس فیلم برگزیده گروه هنر و تجربه به همراه مبلغ ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به دلیل برداشتی امروزی و مدرن از داستانی با الگوی کهن و همچنین کارگردانی سنجیده اهدا می شود به اسما ابراهیم زادگان برای فیلم «حفره مشترک»
تندیس فیلم برگزیده گروه هنر و تجربه به همراه مبلغ ۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به دلیل استفاده معنادار از فرم و نگاهی جدید و تجربه گرا به داستانی آشنا اهدا می شود به آرین وزیر دفتری برای فیلم «هنوز نه»
جایزه بهترین تهیه کنندگی فیلم کوتاه مستند
به انتخاب انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران
لوح تقدیر و دو سکه بهار آزادی اهدا می شود به ﺣﻤﻴﺪ ﺟﻌﻔﺮی و فاطمه فروزان علاء برای فیلم « بَرد»
جایزه انجمن صنفی فیلم کوتاه ایران
مدال و دیپلم افتخار ایسفا اهدا می شود به بهنام عابدی برای فیلم داستانی «وال ها»
دیپلم افتخار ایسفا اهدا می شود به علی اکبر محمدخانی برای فیلم تجربی «خودم را می کشم و تو مقصری»
جایزه بخش همایش مطالعات فیلم کوتاه ( گذشته، حال، آینده)
- دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به پروانه احمدی برای مقاله «بررسی جلوه های سینمایی فیلم کوتاه در مجموعه شعرهای یانیس ریتسوس»
- دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال اهدا می شود به احمد خوش نیت برای مقاله «وجوه اشتراک فیلم بلند و کوتاه در بکارگیری عمده ترین شیوه های علم بیان»