«آیین نامه پوشش خبری و اطلاع رسانی ایسفا در فضای مجازی»

(مصوب ۲۸ بهمن ۱۳۹۸- اصلاحیه شهریور  ۱۴۰1)

 

تعریف فیلم کوتاه بر اساس و همسو با اساسنامه انجمن فیلم کوتاه ایران  :

فیلم کوتاه فیلمی است با زمان بیشتر از ۳ دقیقه و کمتر از ۴۰ دقیقه که در چرخه ی تولید آزاد (خارج از روابط اداری و حقوق بگیری ثابت) تولید شده و در قالب های داستانی و تجربی و به صورت نگاتیو یا ویدیو یا دیجیتال باشد. ویدیو کلیپ ها و فیلم های داستانی تلویزیونی. آگهی های تلویزیونی جزو فیلم های کوتاه محسوب نمی شود.

 

مقررات عمومی:

 

۱-از آن­ جایی که ایسفا رسانه خبری نیست، تنها، خبرهای مرتبط با فعالیت­ های صنفی و اعضای خود را بر پایه اساسنامه ایسفا پوشش می­ دهد. در نشر اخبار، تمرکز تیتر و متن خبر بر روی ایسفا و اعضای آن است.

۲- خبرهایی که از سوی اعضای صنف به ایسفا ارائه می­ شود مطابق این آیین ­نامه منتشر می­ گردد. ایسفا صرفا اخبار صنفی را منتشر می­ کند. اخبار مربوط می­ بایست توسط اعضا درخواست شده و در غیر این صورت الزامی برای انتشار خبر وجود ندارد.

۳- اولویت انتشار اخبار مربوط به فعالیت های صنفی همچون جوایز ایسفا، سینما تک، فعالیت های هیات مدیره و امور صنفی با سایت ایسفا است .

۴- مسئولیت اخبار مربوط به فعالیت های حرفه ای اعضا با عضوی است که درخواست انتشار آن خبر را دارد  اما ایسفا می­ تواند در صورت نیاز، قبل از انتشار خبر، آن­ را راستی آزمایی کند.

۵- در صورتی که ضرورت داشته باشد، ایسفا می­ تواند در راستای منافع صنفی اعضای خود با دیگر خبرگزاری­ های معتبر همکاری و تعامل داشته باشد.

۶- لازم است عکس ­ها و مواد تصویری که به همراه یک خبر منتشر می­ شوند، کیفیت قابل قبولی داشته و همچنین مواد مرتبط با اخبار صنف، دارای لوگوی ایسفا باشند.

۷- اخبار ایسفا ابتدا در سایت رسمی ایسفا منتشر شده و سپس در اینستاگرام و کانال تلگرام با پیشوند: به گزارش سایت رسمی ایسفا …  ارجاع داده می­ شود.

۸- اعضای ایسفا می­ بایست اخبار خود را مطابق این آیین­ نامه تنظیم کرده و به دفتر ایسفا ارسال نمایند. ایسفا اختیار دارد مطابق با این آیین ­نامه، اخبار را اصلاح نماید.

۹- مطالب منتشر شده در اینستاگرام ایسفا الزاما باید با هشتگ­ های (ایسفا، انجمن فیلم ­کوتاه و خانه سینما) منتشر گردد. مراسم اهدای جوایز ایسفا نیز با هشتگ­ های اختصاصی منتشر شود.

 

آیین­ نامه اجرایی:

 

طبق این آیین ­نامه، اخبار، اطلاعیه ها و گزارش­ هایی که در فضاهای رسمی مجازی ایسفا (سایت رسمی، اینستاگرام، کانال تلگرام و گروه ­های مجازی رسمی ایسفا) منتشر و به پنج گروه زیر تقسیم می شوند:

 

الف) گروه A  

در این گروه، اخبار و اطلاعاتی که فقط مربوط به یک فیلم کوتاه است و کارگردان آن فیلم از اعضای ایسفا است، طرح می­ شود. این اخبار در تمامی بخش­ های فضای مجازی ایسفا با تمرکز بر نام کارگردان قابل انتشار است.

تبصره ۱: در این بخش اخبار مربوط به مراحل مختلف تولید یک اثر مانند شروع فیلمبرداری یا پایان تدوین و از این دست منتشر نمی­ شود. هر فیلمساز عضو ایسفا تنها یک­بار در پایان تولید و آماده نمایش هر فیلم می­ تواند درخواست انتشار خبر را ارائه دهد. مواد ارسالی می تواند هر کدام از  مواد تبلیغاتی شامل تیزر، پوستر و یا عکس فیلم باشد.

تبصره ۲: در صورتی که اعضای دیگری از ایسفا به عنوان عوامل اصلی فیلم با کارگردان فیلم همکاری داشته باشند در متن خبر نام ایشان نیز برجسته خواهد آمد.

 

ب) گروه

در این گروه آن دسته از اخبار فیلم­ های کوتاه که یکی از اعضای ایسفا به عنوان عوامل اصلی در رشته­ های (فیلمنامه، تدوین، فیلمبرداری، صدابرداری، صداگذاری) در آن حضور داشته باشند، منتشر می­ شود. این اخبار در همه بخش­ های فضای مجازی ایسفا در تیتر خبر با تمرکز بر نام عضو ایسفا قابل انتشار است.

تبصره ۳: در صورتی که هر یک از اعضای ایسفا تهیه ­کننده یک فیلم کوتاه­ باشد، اخبار آن فیلم در این گروه قابل انتشار است.

 

ج) گروه C

در این بخش اخبار مربوط به جوایز و افتخارات فیلم­ های مستند، انیمیشن و سینمایی که یکی از اعضای ایسفا به عنوان یکی از عوامل اصلی آن فیلم (کارگردانی، فیلمنامه، تدوین، فیلمبرداری، صدابرداری، صداگذاری) حضور داشته باشد، منتشر می­ شود. این اخبار با تمرکز تیتر بر روی عضو ایسفا و فقط از طریق استوری در اینستاگرام ایسفا قابل انتشار است. طراحی استوری به عهده درخواست­ کننده خواهد­بود.

 

د) گروه D

اخبار اکران ­های فیلم­های کوتاه، مستند و سینمایی که تهیه­کننده یا کارگردان آن از اعضای ایسفا هستند؛ در این چهار­چوب منتشر می­شود:

  • اخبار اکران فیلم­ های کوتاه  در تمامی فضاهای مجازی ایسفا قابل انتشار است.
  • اخبار اکران فیلم­ های مستند، انیمیشن و سینمایی در گروه سینمایی (هنر و تجربه و …) فقط در استوری اینستاگرام ایسفا منتشر می­شود. طراحی استوری به عهده درخواست­ کننده است.

 

هـ) گروه

در این بخش اخبار رسمی مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم­ کوتاه و اخبار رسمی هیئت مدیره ایسفا که شامل خبرهای مربوط به هیئت­ مدیره، گزارش ­های امور صنفی و اجرایی، بیانیه­ ها و …منتشر می­ شود. این اخبار با نظارت هیئت­ مدیره ایسفا در فضاهای مجازی و در دیگر خبرگزاری­ های معتبر و سایت­ های تخصصی فیلم کوتاه قابل انتشار است.

تبصره ۴: تمامی اخبار مربوط به مراسم اهدای جوایز آکادمی فیلم­ کوتاه توسط دبیر اجرایی آکادمی تهیه و به هیئت­ مدیره ایسفا ارائه می­ شود.

 

و) گروه F

اطلاعیه­ های صنفی و آگهی تسلیت فقط در  اینستاگرام ، کانال و گروه ­های تلگرامی یا واتس­ آپی اعضای ایسفا منتشر می­ گردد.

تبصره ۵: بدیهی است که هر موضوعی که در این آیین­ نامه گنجانده نشده توسط هیئت مدیره تصمیم ­گیری می­ شود.

 

تمام حقوق نزد انجمن فیلم کوتاه ایران محفوظ است.