«آیین نامه پوشش خبری و اطلاع رسانی ایسفا در فضای مجازی»

(مصوب ۲۸ بهمن ۱۳۹۸- اصلاحیه ۹ خرداد ۱۴۰۰)

 

مقررات عمومی:

 

۱- از آنجایی که ایسفا یک رسانۀ خبری نیست، تنها خبرهای مرتبط با فعالیت های صنفی و اعضای خود را بر پایه اساسنامۀ ایسفا پوشش می دهد. بدیهی است در نشر اخبار تمرکز تیتر و متن خبر بر روی ایسفا و اعضای آن است.

 

۲- خبرهایی که از سوی اعضای صنف به ایسفا ارائه می شود مطابق این آیین نامه منتشر می گردد. ایسفا صرفا اخبار صنفی را تهیه و منتشر می کند. اخبار مربوط به اعضا می بایست توسط ایشان درخواست شده و در غیراین صورت الزامی برای انتشار آن وجود ندارد.

 

۳- اخبار مرتبط با صنف که در بخش های مختلف فضای مجازی ایسفا منتشر می شود نمی تواند به نقل از یک خبرگزاری دیگر باشد.

 

۴- اخبار مربوط به حضور جشنواره ای فیلم های اعضای ایسفا می­بایست با فهرست جشنواره­های مورد تایید جوایز ایسفا مطابقت داشته باشند. در غیر این صورت این اخبار امکان انتشار ندارد. اعضای محترم برای دیدن فهرست جشنواره های مورد تایید جوایز ایسفا می­توانند به سایت رسمی انجمن فیلم کوتاه ایران مراجعه کنند.

 

۵- در بخش خبرهای اعضای ایسفا، مسئولیت خبر منتشر شده با عضوی است که درخواست انتشار آن خبر را داشته است. بدیهی است ایسفا می تواند قبل از انتشار خبر آنرا راستی آزمایی کند.

 

۶- ایسفا در صورت لزوم می تواند در راستای منافع صنفی اعضای خود، با دیگر خبرگزاری های معتبر همکاری و تعامل داشته باشد.

 

۷- عکس ها و متریال تصویری که به همراه یک خبر منتشر می شوند می بایست کیفیت قابل قبولی داشته باشد و درج لوگوی ایسفا بر روی تصاویر مرتبط با اخبار صنف الزامی است.

 

۸- تمامی اخبار ایسفا ابتدا باید در سایت رسمی انجمن فیلم کوتاه ایران منتشر شود و سپس در اینستاگرام و کانال تلگرام و واتس آپ با پیشوند: به گزارش سایت رسمی ایسفا … ُ ارجاع داده می شود.

 

۹- اعضای ایسفا می بایست اخبار خود را مطابق آیین نامه تنظیم کرده و به دفتر ایسفا ارسال نمایند. ایسفا می تواند مطابق با این آیین نامه، اخبار را اصلاح نماید.

 

۱۰- مطالب منتشر شده در اینستاگرام ایسفا الزاما باید با هشتگهای (ایسفا، انجمن فیلم کوتاه ایران و خانه سینما) منتشر گردد. جوایز ایسفا نیز با هشتگهای اختصاصی این رویداد منتشر می شود.

 

 

 

 

آیین نامه اجرایی:

طبق این آیین نامه  اخبار، اطلاعیه ها و گزارش هایی که در فضاهای مجازی ایسفا (سایت رسمی، اینستاگرام، کانال تلگرام و گروه های مجازی ایسفا) منتشر و به پنج گروه زیر تقسیم می شوند:

 

الف) گروه A

مشخصاً آن دسته از اخبار و اطلاعاتی است که فقط مربوط به یک فیلم کوتاه داستانی یا تجربی است و کارگردان آن فیلم از اعضای ایسفا است. این اخبار در سایت و صفحه اینستاگرام ایسفا با تمرکز بر نام کارگردان قابل انتشار است.

 

تبصره ۱: اخبار مربوط به مراحل مختلف تولید یک اثر مانند شروع شدن فیلمبرداری یا پایان یافتن تدوین و از این دست منتشر نمی شود. هر فیلمساز عضو ایسفا تنها یک بار در پایان تولید و آماده نمایش شدن فیلمش می تواند درخواست انتشار خبر را ارائه دهد. مواد ارسالی می تواند شامل: تیزر، پوستر و یا عکس فیلم باشد.

تبصره ۲: در صورتی که اعضای دیگری از ایسفا به عنوان عوامل اصلی فیلم با کارگردان فیلم همکاری داشته باشند در متن خبر نام ایشان نیز بصورت برجسته خواهد آمد.

 

ب) گروهB

مشخصاً آن دسته از اخبار فیلم های کوتاه داستانی و تجربی است که یکی از اعضای ایسفا به عنوان عوامل اصلی در رشته های (فیلمنامه، فیلمبرداری، صدابرداری، تدوین، صداگذاری) در آن حضور داشته باشند. این اخبار در سایت و صفحه اینستاگرام ایسفا با تمرکز بر نام عضو ایسفا در تیتر و متن خبر قابل انتشار است.

 

تبصره ۳: چنانچه هر یک از اعضای ایسفا تهیه کننده یک فیلم کوتاه داستانی یا تجربی باشد، اخبار آن فیلم در این گروه قابل انتشار است.

 

ج) گروه C

مشخصاً اخبار مربوط به جوایز و افتخارات فیلم های مستند، انیمیشن و سینمایی است که الزاماً یکی از اعضای ایسفا به عنوان یکی از عوامل اصلی آن فیلم (فیلمنامه، فیلمبرداری، صدابرداری، تدوین، صداگذاری و کارگردانی) حضور داشته باشد. این اخبار با تمرکز بر روی عضو ایسفا و فقط از طریق استوری در اینستاگرام ایسفا قابل انتشار می باشد. طراحی استوری مذکور به عهده درخواست کننده است.

 

د) گروه D

انتشار اخبار اکرانهای فیلمهای کوتاه، مستند و سینمایی که تهیه کننده یا کارگردان آن از اعضای ایسفا هستند؛ به صورت زیر می باشد:

– اخبار اکران فیلمهای کوتاه داستانی و تجربی در سایت و صفحه اینستاگرام ایسفا قابل انتشار است.

– اخبار اکران فیلمهای مستند، انیمیشن و سینمایی در گروه سینمایی هنر و تجربه  فقط در استوری اینستاگرام ایسفا منتشر می شود. طراحی استوری به عهده درخواست کننده است.

 

هـ) گروهE

اخبار تمامی اعضای ایسفا که در فهرست جشنواره های ملی و بین المللی مورد تایید جوایز ایسفا به عنوان دبیر، داور، هیات انتخاب و یا مدرس کارگاه های تخصصی فیلم کوتاه حضور داشته باشند در سایت و صفحه اینستاگرام ایسفا قابل انتشار است.

 

 

و) گروه F

این گروه اخبار رسمی «جوایز ایسفا» و اخبار رسمی هیات مدیرۀ ایسفا که شامل: خبرهای مربوط به هیات مدیره، گزارش های امور صنفی و اجرایی، بیانیه ها و غیره می باشد را در بر می گیرد. این اخبار با نظارت هیئت مدیره ایسفا در فضاهای مجازی و در دیگر خبرگزاری های معتبر و سایت های تخصصی فیلم کوتاه قابل انتشار است.

 

تبصره ۴: تمامی اخبار مربوط به «جوایز ایسفا» توسط دبیر اجرایی تهیه و به هیئت مدیره ایسفا ارائه می شود.

 

ز) گروه G

این گروه شامل اطلاعیه های صنفی است که فقط در کانال و گروه های تلگرامی یا واتس آپی اعضای ایسفا منتشر می گردد. فقط آگهی های تسلیت که از زیر مجموعۀ این گروه هستند، علاوه بر کانال و گروه های تلگرامی یا واتس آپی در اینستاگرام ایسفا هم (با محدودیت زمان دو هفته ای) منتشر و پس از پایان این دوره در آرشیو صفحۀ اینستاگرام بایگانی می گردد.

 

تبصره ۵: بدیهی است تصمیم گیری در مورد موضوعاتی که در این آیین نامه گنجانده نشده، توسط هیئت مدیره ایسفا انجام می شود.

 

 

 

انجمن فیلم کوتاه ایران

 

 

تمام حقوق نزد انجمن فیلم کوتاه ایران محفوظ است.